BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

W IV Niedzielę Adwentu na Mszy Św. o g. 9:00 w naszej parafii zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju, które przynieśli harcerze z Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP Hufiec Żary ZHP. Tegoroczne hasło, które towarzyszy inicjatywie brzmi: “Światło Służby”.

Na stronie BŚP czytamy ideę:

“Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju”.

Również epidemia nie przerwała tradycji. Zachęcamy do zabrania światła, by na wigilijnym stole stał się żywą częścią Betlejem wśród nas.

Harcerzom, którzy przekazali nam płomień z Betlejem – z serca dziękujemy!

Realizując tegoroczne hasło służmy sobie wzajemnie: serdecznością, pomocą, przekazujmy płomień nie tylko ten z Betlejem, ale płomień miłości, pokoju i niegasnącej nadziei.

Facebook