LOGO PARAFIALNE

W dzisiejszym świecie znaków i obrazów każda marka, przedsiębiorstwo, organizacja czy wspólnota posiadają unikalną i charakterystyczną formę graficzną, która służy do identyfikacji.

Wokół nas jest ich bardzo wiele. Jakże często tylko pobieżne spojrzenie na taki znak, logo, daje nam skojarzenie z konkretnym produktem, firmą czy wspólnotą.

         Jakiś czas temu spotkałem się z Julią, która jest absolwentką Architektury Krajobrazu o specjalizacji Sztuka Krajobrazu na SGGW w Warszawie, oraz Architektury Wnętrz na WSUS w Poznaniu. Jest też wielką miłośniczką podróży, audiobooków z dreszczykiem, przyrody, planowania przestrzennego i ciekawych wnętrz.

W czasie naszej rozmowy wyszedł temat znaków graficznych, emblematów czy logo różnych parafii. Wtedy poprosiłem Julię o zaprojektowanie logo dla naszej parafii, które po raz pierwszy prezentujemy w naszej „Wspólnocie”.

         A oto rozmowa, jaką przeprowadziłem z Julią, autorką naszego parafialnego logo.

ks. Paweł Konieczny: Poprosiłem Cię o zaprojektowanie logo naszej parafii. Jak ono powstawało? Czy od razu miałaś pomysł na ostateczny kształt?

Julia: Przede wszystkim bardzo się ucieszyłam na tę propozycję, ponieważ tworzenie jest moją pasją, którą realizuję zawsze z uśmiechem. Nie ukrywam, że już podczas rozmowy miałam wizję minimalistycznej formy logo, jednak jego ostateczny kształt powstawał w procesie tworzenia. Pamiętam, że od samego początku chciałam zachować kształt aureoli w formie podpisania parafii.

ks. Paweł Konieczny: Czym kierowałaś się tworząc logo parafii Wniebowzięcia NMP w Żarach?

Julia: Zacznę od tego, że kościół w Żarach jest jednym z piękniejszych, jakie miałam okazję odwiedzić, a sporo podróżuję po Polsce. W kościołach zawsze podziwiam piękne witraże, dlatego pierwszy szkic przypominał układ właśnie okrągłych witraży, które widnieją nad wejściem głównym. Później forma przeszła w zarys budynku, ale by spersonalizować logo parafii, uzupełnione jest ono w piękny znak Maryjny, który widnieje w zakrystii w środkowym witrażu i jest on dokładnie taki sam jak na nim. Dzięki temu logo jest niepowtarzalne, właściwe tylko dla parafii Wniebowzięcia NMP w Żarach i, co było dla mnie ważne, udało się  zachować jego minimalistyczną formę.

ks. Paweł Konieczny: Skąd czerpiesz inspiracje do tworzenia projektów?

Julia: Dużo podróżuję, obserwuję i koduję obrazy w głowie. Zachwycam się  pięknie urządzoną przestrzenią miast, wsi. Cenię naturalność, proste formy i materiały. Pracując nad danym projektem staram się odnaleźć w przestrzeni, w której są cechy charakterystyczne tylko dla niego, tzw. Genius Loci. To mi pomaga odnaleźć klucz do tego jak zobrazować lub zachować elementy będące charakterystycznymi w danej przestrzeni. W tym wypadku w projekcie logo.

ks. Paweł Konieczny: Jakie emocje Ci towarzyszą, gdy widzisz swoje dzieło zamieszczone na docelowych miejscach?

Julia: Czuję dużą radość i wdzięczność za zaufanie. Mam dużo satysfakcji, kiedy moje prace zostają wykorzystane i mam taką nadzieję, cieszą oko.

ks. Paweł Konieczny: Julio, wspominam naszą pracę nad logiem jako dynamiczną, rzetelną i jestem zadowolony z efektu. Bardzo dziękuję za to, co stworzyłaś i za rozmowę.

Facebook