Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W niedzielę 1 marca o godzinie 13:15 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz – diecezjalny duszpasterz osób represjonowanych. Po Eucharystii, wierni zgromadzili się przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, gdzie miał miejsce uroczysty Apel z ceremoniałem wojskowym, z kompanią honorową 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. Wśród obecnych byli: księża proboszczowie żarskich parafii, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. 

“Nikt dziś nie ma czasu, każdy goni szczęście, na później zostawia to, co najważniejsze. Zatrzymaj się na chwilę, odetchnij pięknem świata, zatrzymaj się na chwilę, zauważ swego brata, zatrzymaj się na chwilę, nad tym, co w sercu kryjesz, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, po co żyjesz?” – tymi słowami rozpoczął kazanie ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz.

Kierując słowo do wiernych, ks. Eugeniusz nawiązał do Wielkiego Postu, zwrócił uwagę na gest posypania głów popiołem – ten symbol, porównał do refrenu: “Pamiętaj człowieku, kim jesteś”. Kaznodzieja kontynuował: “Te słowa  wzbudzają do refleksji kim jesteśmy, a nie, co posiadamy. Niestety we współczesnej cywilizacji dominuje tendencja wartościowania prawdy o człowieku pod kątem jego posiadania. Ważność – to dla nas posiadanie tytułów, pieniędzy, sławy. A pragnienie posiadania jest zgubne, ponieważ wraz z przysłowiem “Apetyt rośnie w miarę jedzenia”, im więcej posiadamy tym bardziej stajemy się zachłanni, zazdrośni i niespokojni. Człowiek staje się człowiekiem, gdy jego życie wypełnia Boża miłość rozlana w naszych sercach, jak powie święty Paweł: “a która jest sposobem istnienia Boga”. Istnieć, nie przez ulotny i nic nie znaczący w oczach Boga splendor posiadania, ale przez miłość, która jest wieczna i nigdy się nie kończy. W kontekście tak rozumianej prawdy o wartości ludzkiego życia, nabierają szczególnego znaczenia słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Prawdę o tych słowach pragniemy przywołać dzisiaj przeżywając doroczną uroczystość jaką jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowione ku czci bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi.  

Facebook